Občianske preukazy pre deti - na čo slúžia a ako ich viete využiť?

Sezóna letných dovoleniek a cestovania už klope na dvere, preto je najvyšší čas dať si do poriadku cestovné doklady. Či už ide o občiansky preukaz alebo pas, nezabudnite ani na svoje deti, ktoré doklady potrebujú rovnako. Po novom môžete využiť inštitút takzvaného detského občianskeho preukazu a vybaviť občianku aj pre deti mladšie ako 15 rokov. Ako to funguje a na čo slúži?

Aj deti môžu mať občianku

Aj keď Ministerstva vnútra občianske preukazy pre deti vydáva už od roku 2019, intenzívnejšie sa o nich začalo hovoriť až v poslednej dobe. Ak máte doma dieťa mladšie ako 15 rokov, môžete mu vybaviť vlastný občiansky preukaz. A to dokonca v dvoch verziách: občiansky preukaz bez podoby tváre a bez podpisu, ktorý má slúžiť hlavne pre potreby elektronického zdravotníctva, alebo občiansky preukaz s fotkou, ktorý slúži najmä na cestovanie.

Občiansky preukaz bez fotky pomôže e-zdravotníctvu

Základnú verziu občianskeho preukazu bez fotografie by podľa ministerstva mali mať do určitého dátumu paušálne všetky deti do 15 rokov. Tento doklad má slúžiť na prihlásenie dieťaťa do systému elektronického zdravotníctva. Ten totiž na prihlásenie vyžaduje doklad s elektronickým čipom, ktorý kartička poistenca nemá. Cieľom je teda postupne kartičky poistencov u detí nahradiť e-občianskym.

Takýto občiansky preukaz bude mať platnosť 15 rokov (aby nebolo nutné vymieňať si ho, kým sa nedosiahne vek 15 rokov, pri ktorom už platí povinnosť mať štandardný občiansky preukaz) a dostať by ho malo každé dieťa automaticky resp. po narodení alebo zmene údajov.

Pozor, tento občiansky preukaz nie je možné využiť ako cestovný doklad, keďže neobsahuje fotografiu dieťaťa.

S občianskym s fotkou môže dieťa cestovať v rámci EÚ

Na cestovanie môžete dieťaťu vybaviť druhý občiansky preukaz - s fotkou. Ten má síce analogicky kratšiu platnosť (rovnakú ako detské cestovné pasy), no v porovnaní s pasom je lacnejší (len 4,5 eur oproti 8 eur za pas) a navyše umožňuje aj elektronickú komunikáciu v rámci eGovernmentu.

Dieťa tak môže mať aj dva občiansky preukazy s čipom (jeden s fotkou a jeden bez fotky), čo ocenia napríklad rodičia žijúci v oddelených domácnostiach.

Občiansky preukaz s fotkou slúži aj ako plnohodnotný doklad dieťaťa pri cestovaní do krajín Európskej únie a tiež do niektorých ďalších štátov, ako sú Island, Lichtenšajnsko, Nórsko, Švajčiarsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Severomacedónska republika, Srbsko, Albánsko, Gruzínsko, Moldavsko či Gibraltár.

Ak plánujete prázdniny v okolitých štátoch resp. v rámci Európy, detský občiansky preukaz je pre vás zaujímavá alternatíva. Pozor si však dajte v prípade leteckých dovoleniek, niektoré letecké spoločnosti totiž stále pri detských pasažieroch vyžadujú klasický pas a s detským občianskym preukazom by ste mohli mať problém.

Ako získate občiansky preukaz pre vaše dieťa?

Rovnako ako cestovný pas, aj detský občiansky preukaz s fotkou na cestovanie vybavíte na oddelení dokladov príslušného policajného zboru vo vašom meste. Na oddelenie musíte prísť ako zákonný zástupca aj s dieťaťom (kvôli fotografovaniu) a priniesť originál jeho rodného listu.

Občiansky preukaz bez fotky už ministerstvo vydáva nejaký čas automaticky, stačí teda len čakať, kedy sa “na rad” dostane vaše dieťa a doklad vám príde priamo do schránky poštou. Aby však občiansky vášmu dieťaťu plnohodnotne slúžil, musíte si na oddelení dokladov PZ ešte vybaviť BUK kód.

Podľa informácii z Odboru dokladov a evidencií Prezídia PZ už doklady pre deti rozposielajú nejaký čas a postupne by mali prísť všetkým deťom do 15 rokov. Reálne využitie v praxi je však zatiaľ otázne, keďže sa u nás elektronické zdravotníctvo ešte len rozbieha.